Psihoterapija predstavlja metod lečenja psihičkih (emocionalnih, razvojnih, u ponašanju, psihosomatskih i dr.) poremećaja putem psihološkog uticaja koji vrši psihoterapeut na pojedinca (individualna psihoterapija) ili grupu (grupna psihoterapija).
Kako se izvodi?Psihoterapija se uobičajeno izvodi putem verbalne (govorom) i neverbalne komunikacije (telesnim stavom, intonacijom, pokretima tela, crtanjem i dr.). Terapeutska komunikacija se odvija prema prethodno dobro urađenom terapijskom planu i proceduri.
Ko izvodi psihoterapiju?Zbog opasnosti od povrede psihičkog integriteta ličnosti koja se podređuje psihoterapeutskom tretmanu, psihoterapiju jedino sme da izvodi prethodno adekvatno osposobljeni stručnjak – psihoterapeut.
Koji je cilj psihoterapije?Glavni cilj psihoterapije je da izazove promenu kod ličnosti ili grupe u vidu isceljenja ili samoisceljenja.
IstorijatPsihoterapija postoji otkad postoji i čovek. Kao organizovani vid delatnosti nastaje pojavom šamanizma. Naučna psihoterapija počinje sa pojavom Zigmunda Frojda i razvojem psihoanalize početkom dvadesetog veka.
SadašnjostU sadašnjem trenutku postoji oko 150 pravaca u psihoterapiji. Od toga je njih tridesetak zasnovano na naučnim osnovama. Uglavnom se dele u tri grupe: dubinska psihoterapija (psihoanalitička psihoterapija, druge analitičke i dinamske psihoterapije zasnovane na psihoanalizi), bihevioralna terapija i srodni pravci, humanistički pravci u psihoterapiji (geštalt, savetovanje i dr.).
StatistikaPreko 70% pacijenata koji se prijavljuju lekarima opšte prakse i kardiolozima leče se anksioliticima od neurotskih i stresnih rastrojstava, kao i odatle proizašlim vegetativnih disfunkcija (psihosomatika). U najvećem procentu etiološki tretman treba da bude zasnivan na psihoterapiji.
PrimenaPsihoterapija se kao metod izbora primenjuje kod sledećih psihičkih poremećaja:
tel: +381 61 601 6045